fenbilimleri

FEN BİLİMLERİ BİZDEN SORULUR

TIP ELEKTRONİĞİNDE SİSTEM VE ÖRNEKLEME YÖNTEMLERİ

Posted by fenbilimleri Ekim 16, 2008

Tıp elektroniği canlı sistemler ile ilgili çeşitli parametrelerin algılanması ve değerlendirilmesi ile tanınan bir bilim dalıdır. Tıp elektroniğini, diğer canlı sistemlerle ilgilenen bilim dallarından ayıran özellik elektronik teknolojisi ve yöntemlerini kullanmasıdır. Bu bilim dalının işleyişini açıklamak için aşağıdaki diyagramı kullanabiliriz.

Enstrumantasyon açısından incelendiğinde obje, tümüyle insan veya insandan alınan bir doku olabilir. Ölçüm için yapılan örneklemeyi iki gruba ayırabiliriz.

  1. DİNAMİK ÖRNEKLEME: Dinamik örneklemde fizyolojik parametreler vücuttan alınan bir dönüştürücü yardımıyla algılanır. Dinamik örneklemede muhakkak bir dönüştürücü kullanılır. Bu dönüştürücü gümüş-gümüş klorürlü yüzeysel elektrod gibi basit veya diyaframla sürülen lineer değişken diferansiyel transformatör gibi kompleks olabilir. Bu örnekleme tipinde önemli olan ölçü sisteminin ani değişimlere cevap verebilecek parametrelere sahip olmasıdır. Birim zamanda kalp atış hızını ölçen kardiyak monitörü gibi. Dinamik örnekleme invasive (direk) veya noninvasive (dolaylı) olabilir. Nonvasive sistemlerde dönüştürücünün objeyle direk teması yoktur dolayısıyla ölçümler daha güvenilirdir. Fakat bu sistemin tasarımı ve kullanımı oldukça karmaşıktır. İnvasive sistemlerde ise dönüştürücüler deri yüzeyine veya vücut altına yerleştirilir. Bu nedenle bu yöntem hasta açısından tehlikelidir. Fakat kullanım ve tasarım açısından oldukça avantajlıdır.

    GÜMÜŞ ELEKTROTLARLA EEG

  2. STATİK ÖRNEKLEMEDE : Bu örneklemede üzerinde ölçüm yapılacak obje canlı üzerinden alınmıştır.Parmaktan kan alınması bu örnekleme şekline bir örnektir.

    KAN ÖRNEGİ ALIMI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: